تکالیف مدرسه، دروس حفظی و برخی از دروس که برای کودکان مفید نیستند و حتی کودکان به آن‌ها علاقه ندارند سبب شده است تا زمان کافی برای پرورش خلاقیت برای کودکان وجود نداشته باشد. والدین نیز به این موضوع اذعان دارند که یکی از دغدغه‌های آن‌ها ترویج و پرورش خلاقیت در کلاس است. در واقع به نظر شما با توجه به تراکم برنامه‌ای کودکان آیا مدارس می‌توانند خلاقیت در کلاس درس را ایجاد کنند؟

جواب این سوال کوتاه است: کاملن. کلاس‌های درس خلاق می‌تواند نگرش افراد را عوض کنند. آن‌ها محیطی را فراهم می‌کنند تا دانش‌آموزان بتوانند ایده‌های خود را بیان کنند و خارج از محدودیت‌ها تصور کنند و مشکلات را با راه‌حل‌های خلاقانه و نوآورانه حل کنند و مهم‌تر از همه این‌که بتوانند سریع‌تر و موثرتر یاد بگیرند.

مجموعه Canva هر روزه با صدها مدرسه صحبت می‌کند و به طور مداوم با شیوه‌هایی که سبب تفکر خلاق و ایجاد و افزایش خلاقیت در کلاس درس می‌شود. در این نوشته برخی از این تجربه‌ها به اشتراک گذاشته شده است. مواردی که سبب افزایش خلاقیت در کلاس و شور و علاقه دانش‌آموزان می‌شود.

۱- اتاق را برای بازتاب بصری آماده کنید.

فعالیت‌های انعکاسی سبب می‌شود تا دانش‌آموزان اطلاعات را عمیق‌تر جذب کنند و باعث افزایش درک خلاقانه از محتوا و برنامه‌های اجرایی توسط کودکان می‌شود. اشتراک گذاری این نوع تمرینات علاوه‌ بر اینکه برای افرادی که این مطالب را به اشتراک گذاشته‌اند مفید است، بلکه برای همه دانش‌آموزان کلاس هم مفید است.

تخته ذهنیت یک مثال عملی از این مورد است. با تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان به یادگیری و تغییر ذهنیت خود

خلاقیت در کلاس درس

تخته ذهنیت یک مثال عملی از این مورد است. شما می‌توانید با سنجاق کردن آموخته‌ها یا طرز فکرها و ذهنیت‌های تغییر یافته به تخته یک فرصت عالی را فراهم می‌کند تا مواردی را که آموخته‌اید را بازتاب دهید.

تخته ذهنیت

این روش حتی در مکان‌هایی غیر از کلاس درس هم نتیجه مثتبی به ارمغان می‌آورد. این تکنیک به خوبی یک روش خلاقانه است. در تصویر بالا، تابلو اعلانات TEDxSummit  نشان داده شده است.

سعی کنید این تکنیک را امروز برای یادگیری چیزهای جدید در طول روز و ماجراجویی‌های مرتبط با یادگیری استفاده کنید. این روش را امتحان کنید و مطابق میل خودتان تنظیم کنید. این برد را روی دیوار نصب کنید و بعد از استفاده از آن نتایج را برای ما بیان کنید که چه تاثیری برای شما به ارمغان آورده است.

خلاقیت در کلاس

۲- بر روی یادگیری عملی بیشتر تمرکز کنید

بنجامین فرانکلین می‌گوید: به من بگو و من فراموش می کنم. به من آموزش بده و من یادم می ماند. مرا درگیر کن و من یاد می گیرم.

یادگیری عملی سبب می‌شود تا مواردی که در دوره‌ سنتی برای دانش‌آموزان روی داده است را به چالش بکشد و سبب می‌شود تا خلاقیت آن‌ها افزایش یافته و عمق بیشتری را شامل شود.

برای مثال می‌توانید پوسترهایی که حاوی کلمات مثبت و قصار است را ایجاد کرده و در محل مورد نظر خودتان نصب کنید.

تابلوی کلمات قصار

در اینجا سه ایده کلی درباره الهام وجود دارد:

انگلیسی: به جای اینکه از دانش‌آموزان خود بخواهید تا متون را در خانه بخوانند و در کلاس حاضر شوند، جلسات خواندن متون را در داخل کلاس انجام دهید. مطمئن شوید که هر دانش‌آموز حداقل یک‌ بار متون را در داخل کلاس خواهد خواند.

رسانه/ طراحی: سعی کنید مواردی را آموزش دهید که در دنیای واقعی نیز کاریرد داشته باشد. چون در این صورت اگر شما خلاقیت در کلاس درس را آموزش داده باشید، دانش‌آموزان می‌توانند موارد یاد گرفته شده خود را در دنیای واقعی و هم در نظریه‌ها استفاده کنند. به عنوان مثال به جای آموزش دادن اصول طراحی وب‌سایت در یک کلاس طراحی، می‌توانید دانش‌آموزان را ترغیب کنید تا به عنوان یک پروژه عملی یک وب‌سایت به درد بخور که به آن علاقه دارند را طراحی و اجرا کنند.

ریاضی: شما می‌توانید از ایده‌های بیان شده در کلاس درس ریاضی نیز استفاده کنید. یکی از روش‌های جذاب برای ایجاد خلاقیت در کلاس درس این است که از دانش‌آموزان خود بخواهید تا یک هواپیمای کاغذی ساخته و با استفاده از محاسباتی که فرا گرفته‌اند میزان سرعت آن را اندازه بگیرند. این روش بهترین روش برای انجام و تکرار محاسبات یاد گرفته شده است که به صورت عملی و واقعی در زندگی روزمره کارآیی خواهد داشت.

۳- طراحی و اسباب کلاس خود را انعطاف‌پذیر کنید.

در طول تحصیل و در کلاس درس، رویدادهای مختلفی مانند انجام پروژه‌های گروهی، تکمیل و ارزیابی انفرادی، گوش دادن به سخنرانی‌ها و هم‌چنین بسیار دیگری از فعالیت‌ها صورت می‌گیرد. پیشنهاد می‌شود برای حفظ و افزایش خلاقیت در کلاس درس، طراحی داخل کلاس را به صورت انعطاف‌پذیر و متناسب با رویدادهایی که صورت می‌گیرد بچینید.

همان‌گونه که در تصویر می‌بینید می‌توانید چیدمان میز و صندلی و سایر المان‌های داخل کلاس درس را به صورت‌های گونه طراحی و اجرا کنید. شما می‌توانید به دانش‌آموزان اجازه دهید براساس شرایط حاکم مکان خود را تغییر دهند، البته به طوری که به سایر دانش‌آموزان مزاحمت ایجاد نکنند.

احساس آزادی در دانش‌آموزان را با استفاده از آزمایش‌های گوناگونی بیازمایید، اما زمانی که طرحی را برای کلاس درس خود انتخاب کردید مطمئن شوید که طرح مورد نظر برای فعالیت‌های یادگیری کلاس درس مناسب باشد.

چیدمان کلاس درس

۴- از ابزارهای یادگیری غیر متعارف استفاده کنید.

کتاب‌های درسی و برنامه تعیین شده برای کلاس درس شما، یک ابزار کلیدی در جهت آموزش شما در کلاس درس می‌باشد. اما شما می‌توانید برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر دانش‌آموزان و ترغیب آن‌ها به تفکر خارج از چهارچوب درسی از ابزارهای جذاب دیگری که سبب افزایش خلاقیت در کلاس درس می‌شود استفاده کنید.

برای این‌ کار می‌توانید از ایده‌های زیر الهام بگیرید و یا لیست از ایده‌های جالبی را که امروز می‌توانید شروع به استفاده از آن‌ها کنید را بررسی و یادداشت کنید.

سخنرانی‌های TED: رهبران و متخصصان نقش مهمی در توسعه خلاق دانش‌آموزان شما ایفا می‌کنند. بهترین راه برای ایجاد انگیزه و آوردن رهبران بزرگ به کلاس، استفاده از ویدئوهای سخنرانی TED می‌باشد که در نهایت سبب افزایش خلاقیت در کلاس درس می‌شود. شما می‌توانید در لابه‌لای برنامه‌های درسی خود از هزاران فیلم موجود در وب‌سایت TED استفاده کنید. تعداد زیادی از این ویدئوها می‌تواند برای کلاس و موضوع درسی شما مناسب باشد.

سخنرانی تد

برنامه درسی نوآورانه: در دنیای امروزی که اینترنت و رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کنند. آموزش‌های تصویری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. شما می‌توانید مفاهیم درسی خود را با استفاده از ابزارهای گرافیکی به صورت تصویری نمایش و آموزش دهید. Canva یک پلتفرم طراحی گرافیک است که شما با استفاده از آن می‌توانید مفاهیم درسی خود را به صورت تصویری ایجاد کنید که در نهایت سبب درک بیشتر دانش‌آموزان و افزایش خلاقیت در کلاس درسی شما خواهد شد.

سخنرانی تد

۵- برای افزایش خلاقیت در کلاس دانش‌آموزان را تشویق به بحث کردن کنید.

اجتناب از صحبت و گفت‌وشنود بی معنی یک کار بسیار مشکل برای معلم می‌باشد. اما از سوی دیگر اگر شما بتوانید بحث‌های رایج در کلاس را به صورت معنی دار و هدف‌مند، هدایت کنید. در این صورت دانش‌آموزان شما آموزش می‌بینند که ابراز عقیده کنند و نظرات خود را نیز بیان کنند.

در ادامه برخی از دلیل‌هایی را که بحث می‌تواند مفید باشد را ارائه می‌کنیم:

سبب می‌شود تا دانش‌آموزان با تفکر انتقادی درباره موارد بیان شده فکر کنند.

سبب می‌شود تا دانش‌آموزان به نظرات مطرح شده دیگر دانش‌آموزان گوش فرا دهند و تفکر آن‌ها را نقد کنند و ایده‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

بحث‌های هدف‌مند سبب می‌شود تا فرصتی به دانش‌آموزان داده شود تا به صورت هوشمندانه یکدیگر را به چالش بکشند و از عقاید خود خلاص شوند.

مدیریت بحث‌ها می‌تواند به صورت هدفمند و مدیریت شده برگزار شود. بدین ترتیب که شما می‌توانید ۱۰ دقیقه قبل از پایان جلسه کلاس با درخواست یک نفر از دانش‌آموزان یا یک نفر از اعضای گروه برای بیان ایده‌های خود مباحث مطرح شده را مدیریت کنید و اجازه دهید تا دانش‌آموزان به صورت آزادانه نظرات خود را بیان کنند.

برای مدیریت بحث‌های مطرح شده بین دانش‌آموزان می‌توانند از عبارت‌های زیر استفاده کنید:

 • من با ………… موافقم، چون………….
 • من با ……….موافق نیستم، چون ………
 • من می‌خواهم این موضوع را اضافه کنم که ……..
 • من متوجه شدم که ……….
 • یک مثال دیگر این است که ……………
 • خب، چیزی که شما گفتید این است که …………….
 • شما درباره …………………… چی فکر می‌کنید؟
 • من از کجا می‌توانم این کتاب را تهیه کنم؟
 • می‌توانی نظرت را بیشتر توضیح بدهی؟
 • می‌توانی بیشتر توضیح بدهی؟
 • می‌توانی مثالی از این مورد بیان کنی؟

۶- سلسله مراتب را با فضاهای یادگیری مشترک جایگزین کنید.

ایجاد فضاهای کاری همکاری مشترک سبب می‌شود تا دانش‌آموزان خود را به عنوان ارکان دانش تصور کنند نه اینکه خود را به عنوان یک سوژه معلمان تصور کنند. بدون اینکه بگویید که شما معلم هستید و دانش‌آموزان باید فقط گوش دهند، می‌توانید برخی از مواقع به ردیف آخر کلاس بروید و کلاس را مدیریت کنید. مد نظر داشته باشید که این دانش‌آموزان هستند که همیشه در مرکز یادگیری هستند و می‌توانید برخی از باورها و سلسله مراتب که به صورت قوانین دست‌وپا گیر سبب می‌شود تا خلاقیت در کلاس درس کاهش یابد را نادیده بگیرید.

ساختارهای سنتی در یادگیری را می‌توانید با راه‌کارهای متفاوتی مانند طوفان مغزی را در هم بشکنید. هر چه شما راه‌کارهای خلاقانه‌تری را در دستور مدیریت کلاس خود قرار دهید، می‌توانید خلاقیت در کلاس خود را افزایش دهید. برای الهام گرفتن و داشتن ایده درباره محیط‌های یادگیری انعطاف‌پذیر می‌توانید از تجربه‌های سایر معلم‌ها نیز استفاده کنید. شاید برخی از سایر معلم‌ها از این روش‌ها استفاده کرده‌ باشند و نتایج مناسبی را دریافت کرده‌اند که شما با استفاده از تجربیات آن‌ها می‌توانید احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

۷- با استفاده از انواع رنگ‌ها حال‌وهوای کلاس را بهبود بخشید.

استفاده از ترکیب رنگ فقط مختص کلاس‌های ابتدایی نیست. شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های شاد، نامتعارف و متنوع خلاقیت در کلاس را افزایش دهید. مانند نمایش پوسترهای الهام بخش.

همان‌طور که در تصاویر زیر می‌بینید، هر شخصی می‌تواند خلاق باشد. برای استفاده از رنگ‌های متنوع جهت افزایش خلاقیت در کلاس محدودیتی وجود ندارد. برای نمونه شما می‌توانید با استفاده از ترکیب رنگ‌های زیبا در قوانین کلاس هم استفاده کنید. حتی می‌توانید موارد آموزشی مانند آموزش مفاهیم ریاضی مربوط به مثلث را هم می‌توانید با استفاده از ترکیب زیبا را به دانش‌آموزان خود آموزش دهید.

استفاده از تصاویر در کلاس درس

هم‌چنین رنگ می‌تواند به عنوان یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند برای کمک به درک و آموزش دانش‌آموزان در یادگیری مطالب جدید استفاده شود. دانش‌آموزان خود را تشویق کنید تا هنگام استفاده از یادداشت‌ها و نوشته‌های خود رنگ بیشتری را به عنوان یک عنصر استفاده کنند. شما از نتایج استفاده از رنگ شگفت‌زده خواهید شد. دانش‌آموزان خیلی سریع مطالب را فرا خواهند یافت.

استفاده از تصاویر در کلاس

۸- تکالیف دانش‌آموزان را محدود به یک فرمت خاص نکنید.

اجازه بدهید تا دانش‌آموزان این امکان را داشته باشند تا تکالیف خود را مطابق سلیقه و دلخواه خود انجام دهند. محدودیت فرمت در انجام تکالیف باعث می‌شود تا خلاقیت کودکان کاهش پیدا کند و برعکس اگر اجازه دهید تا بتوانند با استفاده از روش‌های مختلف تکالیف خود را انجام دهند سبب افزایش خلاقیت در کلاس درس و دانش‌آموزان می‌شود. در نهایت دانش‌آموزان از تکالیف لذت می‌برند و ترغیب به خلاقیت می‌شوند.

به عنوان مثال، تصور کنید که قرار است تا دانش‌آموزان درباره نژادپرستی تکلیفی را انجام دهند. شما می‌توانید به دانش‌آموزان اجازه بدهید تا با فرمت‌های مختلفی که می‌توانند درباره مفهوم نژادپرستی، مسئولیت‌های اجتماعی به روش‌های مختلفی مانند ارائه، مستند یا سخنرانی تکالیف خود را انجام دهند.

تابلوهای خلاقانه در کلاس درس

با استفاده از یک پوستر زیبا می‌توانید برای ایجاد و شروع بحث‌ و گفت‌وگو، در موضوعات معقول استفاده کنید.

از دانش‌آموزان خود بخواهید برای یک مناسبت خاص یک پوستر زیبا طراحی کنند. تلفیق محتوا و طراحی سبب می‌شود تا محتوای تولید شده هم آموزنده و هم سرگرم کننده برای دانش‌آموزان شود. برای نمونه پوستر زیر برای مراسم شکرگذاری طراحی شده است.

خلاقیت دانش‌آموزان

جهت خشنود کردن دانش‌آموزان، با زبان خودشان صحبت کنید. برای نمونه می‌توانید از حیوانات در تصویر کنید تا جذابیت بیشتری برای دانش‌آموزان داشته باشد.

افزایش خلافیت کودکان

در صورتی که قصد دارید تا اطلاعاتی درباره نجوم دراختیار دانش‌آموزان قرار دهید. می‌توانید از اینفوگرافیک برای انتقال اطلاعات استفاده کنید.

۹- طنز را وارد کلاس درس خود بکنید.

طنز بخش مهمی از ایجاد یک محیط مثبت است که در آن خلاقیت می‌تواند شکوفا شود. با استفاده از منابع مجاز و متناسب با حال‌وهوای کلاس و شرایط سنی کودکان می‌توانید یک کلاس خلاق داشته باشید. جوک‌های مربوط و مناسب سبب افزایش خلاقیت در کلاس می‌شود.

در ادامه ۲ نمونه از کاربرد طنز در کلاس زبان انگلیسی بیان می‌شود.

 طنز در کلاس درس

۱۰- پاداش و شکرگذاری، کلید ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان است.

داشتن و کسب دستاوردهای مهم، بخش مهمی از روند یادگیری خلاق است. به دست‌ آوردن دستاوردهای بصری در کلاس درس سبب می‌شود تا دانش‌آموزان انگیزه‌ای برای ادامه کارهای بزرگ به دست آورند و در نتیجه احساس افتخار کنند.

برای قدردانی و پاداش می‌توانید از نمونه‌های مشابه نمونه زیر استفاده کنید.

آموزش شکرگذاری به کودکان

۱۱- فیلم خاطرات ویدئویی کلاس

در واقع خلاقیت فرآیندی است که هرگز پایان نمی‌پذیرد. با استفاده از فیلمبرداری یک دفترچه خاطرات ویدئویی در طول سال‌تحصیلی می‌توانید یک صحنه زیبا را رقم بزنید و سپس دانش‌آموزان می‌توانند به رفتارها و فرآیند یادگیری خود در طول سال تحصیلی یا دوره تحصیلی خود نگاه کنند و نکات ارزشمندی را دریافت کنند.

در زیر برخی از سوال‌هایی که می‌توانید در این ویدئو از دانش‌آموزان خود بپرسید را بیان می‌کنیم.

در حال حاضر به خاطر چه چیزی بسیار هیجان زده هستید؟

چالشی ترین چیزی که به نظر شما باید الان انجام دهید چه چیزی است؟

در این هفته چه کسی به شما کمک کرده است؟

تهیه این ویدئو سبب می‌شود تا یک عنصر احساسی به فرآیند اضافه شود و علاوه بر افزایش خلاقیت در کلاس سبب ارتقای یادگیری دانش‌آموزان می‌شود.

۱۲- اهداف را به صورت جدول زمانی تصور کنید.

توانمند سازی دانش‌آموزان برای تعیین اهداف خود، یک انگیزه باورنکردنی است. اهداف را می‌توانید براساس یک پروژه تعیین کنید. به صورتی که قابل دست‌یابی و معقول باشند. در صورتی که شرایطی را فراهم کنید تا دانش‌آموزان دیدگاه روشنی نسبت به اهداف و فاصله جایگاه فعلی با جایگاه مورد نظر داشته باشند، به طور طبیعی بیشتر تمایل به یافتن راه‌حل‌های خلاقانه جهت به دست آوردن اهداف خود پیدا خواهند کرد.

استفاده از ویدئو در کلاس درس

 

۱۳- پوسترهای انگیزشی را در کلاس درس نصب کنید.

 

یکی از راه‌ها برای افزایش خلاقیت در کلاس درس، استفاده از پوسترهایی با مضمون نقل‌قول‌های الهام بخش در محیط کلاس است. این یک راه عالی است تا دانش‌آموزان را تشویق کند تا پتانسیل خلاقانه خود را بروز دهند. شما به راحتی می‌توانید محتوای پوسترهای انگیزشی را از اینترنت پیدا و تهیه کنید.

آموزش به کودکان با استفاده از تصویر

۱۴- تمرینات تیم‌سازی

مهم‌ترین چیز در مورد تمرینات تیم‌سازی این است که پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، بلکه فقط تفاوت استراتژی‌ها است. بازهای گروهی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند تا تصمیم‌گیری‌هایی براساس تفکر خلاق، ارتباط و همکاری اتخاذ کنند.

در طول این فرآیند، دانش‌آموزان یاد می‌گیرند تا با دیگر اعضای تیم ارتباط برقرار کنند و برای مبارزه با شکست با یکدیگر همکاری کنند. در این لیست می‌توانید ۱۰ بازی تدارکاتی در ارتباط با تیم سازی است که مناسب برای سنین مختلف است را مشاهده کنید.

۱۵- از تفکر طراحی استفاده کنید.

فرآیند تفکر طراحی چهارچوبی را برای خلاقیت و نوآوری پدید می‌آورد. این متد در مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر دنیا آموزش داده می‌شود و به دانش‌آموزان در شکستن مشکلات پیچیده براساس مراحل مختلف یاری می‌کند.

سعی کنید تفکر طراحی را با هر پروژه یا تمرین ترکیب کنید. شما می‌توانید مفاهیم مختلفی را از دانش‌آموزان بعد از انجام تمرین بپرسید. به عنوان مثال می‌توانید بزرگ‌ترین مشکل یا چالش را بپرسید و اینکه دانش‌آموزان در چه نقطه‌ای از پروسه موفقیت بیشتری را کسب کرده‌اند.

تشویق دانش‌آموزان به انتقاد از کارهایشان، سبب می‌شود تا توانایی تفکر و خلاقیت آن‌ها افزایش یابد و آن‌ها را آماده می‌کند تا در مراحل بعدی زندگی، درک بهتری از مشکلات داشته باشند.

۱۶- فرهنگ‌های مختلف را بررسی کنید.

در نظر گرفتن دیدگاه‌های متعدد سبب توسعه توانایی‌های دانش‌آموزان می‌شود و این یکی از بخش‌های مهم از روش تفکر خارج از چهارچوب است.

آموزش فرهنگ به کودکان

در ادامه چند ایده بیان می‌شود که شما می‌توانید برای آگاهی فرهنگی و افزایش خلاقیت در کلاس خود استفاده کنید:

 • نام برخی از وسایل موجود در کلاس درس را در چند زبان مختلف را بر روی یک برچسب نوشته و بر روی آن بچسبانید.
 • جشن تعطیلات مختلف فرهنگی سایر کشورها را بیان کنید.
 • مطلبی را که تفاوت‌های فرهنگی را بیان می‌کند را در کلاس بخوانید.

۱۷- افراد پرتلاش را با افرادی که می‌خواهند بهترین باشند، جفت کنید.

یکی از استراتژی‌های بسیار موثر برای توانمند سازی و افزایش خلاقیت در کلاس درس، فراهم کردن شرایط رهبری برای دانش‌آموزان می‌باشد. شما می‌توانید دانش‌آموزانی را که تسط مناسب و کافب بر موضوع‌ها دارند را به عنوان یک همکار در تدریس از آن‌ها استفاده کنید. این گونه دانش‌آموزان را تشویق کنید تا راه‌های خلاقانه‌ای را جهت ارائه مطالب بیان شده در کلاس بیابند و با سایر دانش‌آموزان به اشتراک بگذارند.

۱۸- دانش‌آموزان عالی را با پروژه‌های فرعی به چالش بکشید.

به دانش‌آموزان عالی و ممتاز کلاس اجازه بدهید تا در پروژه‌های فرعی شرکت کنند.

مشارکت این نوع دانش‌آموزان در پروژه‌های فرعی سبب می‌شود تا

سرعت یادگیری‌شان افزایش پیدا کند.

راه‌حل‌های بهتری را پیدا کنند و اقدامات سریع جهت حل آن انجام دهند.

ایده‌های انتزاعی را دست‌کاری کنند و ایده‌های مورد نظر را بهبود و ارتقا دهند.

برنامه و کاغذی که در آن وظایف پروژه درج شده است، فقط شامل اهداف می‌شود ولی استفاده از توانایی تفکر خلاق و خلاقیت دانش‌آموزان سبب بهبود عملکرد پروژه می‌شود.

به دانش‌آموزان اجازه دهید تا برنامه زمانی خود را مدیریت کنند. هم‌چنین به دانش‌آموزان اجازه دهید تا سبک کتاب و نویسنده کتاب خود را انتخاب کنند. دانش‌آموزانی که این وظایف را انجام دهند احساس موفقیت می‌کنند و پاداش آن‌ها افزایش خلاقیت آن‌ها است.

۱۹- برگزاری مراسم جشن پیروزی

در صورتی که به دانش‌آموزان اجازه دهید تا به دستاوردهای خود افتخار کنند، این فرآیند سبب می‌شود تا تشویق شوند که در آینده سریع و دقیق‌تر یاد بگیرند. جهت افزایش خلاقیت در کلاس می‌توانید به جای استفاده صرف از گزارش‌ها، گواهینامه‌ها و کارت‌ها، شرایطی را مهیا کنید تا دانش‌آموزان زمانی که به اهداف خود دست یافتند، بتوانند شرایط برگزاری یک مراسم را برنامه‌ریزی کنند.

سعی کنید تا تفکر خارج از چهارچوب و محدودیت‌هایی داشته باشید. برای نمونه یک نمونه می‌توانید یک تصویر جذاب و شاید غیر مرتبت را در صفحه سالنامه خود منتشر کنید، یا می‌توانید یک سب یونانی غم‌انگیز را در مراسم عروسی بیان کنید. نیازی نیست که به اصول و مراسم پایبند باشید می‌توانید خلاقیت به خرج داده و تفکر خارج از چهارچوبی داشته باشید و بدون توجه به محدودیت‌ها، ایده‌های خارق‌العاده‌ای داشته باشید.

آیا شما تجربه مشابهی درباره استفاده از روش‌های خلاقانه برای افزایش خلاقیت در کلاس درس داشته‌اید؟ در صورتی که جواب شما بلی است، لطفن نتایج آن را با ما در میان بگذارید، تا سایر کاربران نیز از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *