آیا شما می‌دانید اولین عروسک ساخته بشر به چه شکلی بوده است؟ از چه زمانی تا کنون بشر ارتباطی جدایی‌ناپذیر با عروسک برقرار کرده است؟ در واقع عروسک از دیرباز در زندگی انسان‌ها جایگاهی ویژه و انکارناپذیری داشته است؛ و در این میان عروسک روسی با ظاهری بامزه و فانتزی ساخته شده از پارچه لطیف و موهای مصنوعی، در انواع مختلف مدل و شکل‌های متنوع همه گروه‌های سنی را به خود جذب کرده است.

عروسک روسی،برای اولین بار توسط یک طراح نروژی به‌نام tone finnanger ساخته شد؛ این طراح نروژی سعی کرده است، در ساخت عروسک احساسات و عواطف را با خلاقیت عجین کرده و ترکیبی از واقعیت گرایی و دنیای فانتزی به‌وجود آورد.

 

زیباترین بخش دوران کودکی برای اکثر بچه‌ها مخصوصا دختر بچه‌ها دنیای بازی با عروسک‌هاست؛ پس چه بهتر این عروسک‌ها را مادران با ذوق و سلیقه خود بسازند. عروسک روسی انواع مختلف و شکل‌های متنوعی دارد.

اگر دوست دارید یک عروسک بی‌نقص و کامل بسازید؛ پس هیچ‌جا نروید چرا که قصد داریم در این مطلب ساخت یک عروسک شامل: ساخت خود عروسک، صورت، موی عروسک،لباس‌ها و کفش آن‌را به طور کامل توضیح دهیم. برای ساخت عروسک روسی با الگو نیاز به هیچ مهارت و یا پیش زمینه خاصی نیست. شما می‌توانید به راحتی یک عروسک روسی بسازید.

نحوه ساخت عروسک روسی

وسایل مورد نیاز

پارچه تریکو :نیم متر، گوی یونولیتی سایز ۱۲: یک عدد، پارچه نمدی: صورتی ۱ عدد (۵۰ در ۳۵ )، نخ :رنگ‌های کرم، سفید، قرمز، الیاف: به مقدار کافی جهت پر کردن عروسک، پارچه: نیم متر، نوار کتان: نیم متر، موی عروسک لایی حریر یا کاموا: نیم متر ، دکمه ،سوزن ،چسب حرارتی ( تفنگی )،سیخ چوبی، تریشه اشبالت رنگ صورتی

مرحله اول: الگو بدن عروسک روسی

این الگو برای ساخت عروسکی ۷۰ سانتی‌متری ارائه شده‌ است؛ پس اگر قصد ساختن عروسک کوچکتر یا بزرگتری را دارید، باید اندازه‌های کوچکتر یا بزرگتر را در نظر بگیرید. سعی کنید الگوها را پرینت گرفته و با قرار دادن روی پارچه دو لایه به راحتی بکشید.

برای کشیدن الگوها از مداد یا مداد خیاطی استفاده کنید؛ چرا که رد خودکار روی پارچه مانده و ظرافت کار شما را زیر سوال می‌برد.

مرحله ۲:برش دادن

بعد از کشیدن الگو، پارچه را با سوزن خیاطی در جای خود ثابت نگه دارید؛ و از بغل محل برش به فاصله یک سانتی‌متر یا بیشتر( مقداری جهت دوخت) برش دهید.

مرحله ۳:دوختن

تمام لبه‌های الگوی بدن و سر عروسک، دست و پاها را (به جز بالای سر و پایین بدن ) را با چرخ خیاطی بدوزید، و پس از دوختن کار رو برگردان کنید.

 

مرحله ۴: ساخت سر عروسک و اتصال اعضای بدن آن

برای قسمت سر عروسک روسی نیز از گوی یونولیتی استفاده می‌کنید. توپ یونولیتی هر چه سبک تر باشد به ایستایی عروسک کمک بیشتری می‌کند. خط یونولیت باید بالای سر عروسک قرار گیرد در غیر این صورت روی صورت عروسک خواهد افتاد. قسمت سر را هم خیلی تمیز دوخت‌های کوچک و کنار هم می‌زنید.

برای این‌که بدن عروسک حالت خوش فرم‌تر و ایستایی بیشتری داشته باشد. دو سیخ چوبی رو از درز پایین وارد بدن عروسک کنید، تاجایی که به گوی یونولیتی برخورد کند و درون گوی یونولیتی فرو رود. پاهای عروسک را مطابق شکل پایین نصب کنید تا در سر جای خود کاملا محکم قرار بگیرند.

 

مرحله ۵:پر کردن عروسک

بعد از برگرداندن پارچه، از قسمت‌های باز، الیاف را داخل بدنه می‌کنید. بهتر است، این کار را از سر عروسک شروع کنید. این قسمت به دقت زیادی نیاز دارد؛ چرا که برای مثال نباید یکی از پاها توپر تر از پای دیگر باشد و باید به یک شکل پر شده و هم اندازه باشند. بعد از آن قسمت‌های باز را کوک‌های کوچک زده و دوخت آخر را دندان موشی زده و سفت می‌کنید.

 

فیلم آموزشی درست کردن موی عروسک

وقتی ساخت عروسک شما پایان یافت، باید موهای زیبایی برای آن درست کنید؛ درست کردن موی عروسک کار چندان سختی نیست؛ بلکه تنها با لوازم خیلی ساده به راحتی با نخ کاموا و یک شانه یا مو صاف کن تهیه می‌شود. فیلم نحوه درست کردن موهای عروسک تنها کمتر از دو دقیقه را می‌توانید ببینید.

 

نحوه چسباندن موی عروسک روسی

بعد از تهیه موهای عروسک با روشی ساده، ‌آن‌ها را به راحتی بر روی سر عروسک قرار خواهید داد. در این‌جا نحوه چسباندن موهای عروسک را مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم.

در ابتدا باید تصمیم بگیرید دوست دارید موهای عروسک شما چه رنگی باشد، سپس به اندازه میزانی که دوست دارید موهای آن بلند یا کوتاه باشد؛ از مرکز پیشانی میزان بلندی موهای مد نظر خود را تا جایی که دوست دارید اندازه بگیرید.

من تصمیم گرفتم موهای عروسکم تا روی شانه‌های آن باشد، که ۵ سانتی‌متر می‌شود. برای این کار دربی به طول ۱۰ سانتی‌متر انتخاب کردم و نخ کاموا را به اندازه مورد دلخواه پرپشت بودن موها به دور آن چرخاندم؛ سپس از یک طرف با دقت آن‌ها را مطابق شکل قیچی کردم.

 

بعد از قیچی کردن رشته‌های کاموا را با دو نخ دیگر که به صورت عرضی روی آن قرار گرفته‌اند به یکدیگر متصل کرده و می‌دوزیم.

نتیجه کار چیزی شبیه عکس زیر می‌شود. برای طبیعی شدن مو می‌توانید آن‎‌ها را شانه کرده و در انتها با مو صاف کن، صاف کنید؛ اما گر می‌خواهید موهای عروسک شما فر یا به شکل رشته‌ای باشد نیازی به شانه کردن نخ‌های کاموا نیست.

سر عروسک خود را با دو خط عمودی و افقی شبیه یک بعلاوه مطابق شکل زیر علامت‌گذاری کنید؛ چرا که برای این علامت‌ها به دو دسته مو مطابق شکل بالا نیاز دارید.

یک دسته موها را مطابق شکل اول برروی خط افقی سر عروسک با سوزن روی سر جا گذاری کرده و سپس بدوزید.

دسته دیگر موها را به شکل عمودی بر روی سر گذاشته و با سوزن در جای مناسب مجکم کنید. سپس از جلو به سمت عقب بدوزید، تا موها مطابق شکل برروی یکدیگر قرار بگیرند.

موهای عروسک شما به همین سادگی آماده و چسبانده شد. اگر فکر می‌کنید جاگذاری و دوختن موها برروی سر کمی دشوار است، می‌توانید موها را ابتدا بر روی دو خط علامت گذاری شده برروی تیکه پارچه یا پلاستیک بدوزید؛ سپس به کف سر عروسک بچسبانید.

 

فیلم آموزشی نحوه درست کردن کلاه بافتنی  یا تابستانی عروسک روسی

زمانی که عروسک خود را در فصل سرما آماده می‌کنید. تهیه یک کلاه کوچک ساده بازی با آن را برای کودکان دلچسب‌تر می‌کند و احساس واقعی‌تری را به مخاطب در فصل سرما القا می‌کند. تهیه کلاه عروسک روسی بسیار ساده است که در فیلم زیر نحوه درست کردن آن را آموزش داده‌ایم.

الگو لباس عروسک روسی

با توجه به انتخاب شما در نوع پسر یا دختر بودن عروسک، لباس آن نیز متفاوت خواهد شد؛ برای مثال اگر پسر باشد مطمئنا نیاز به کت شلوار دارد. برای دوخت لباس عروسک، شبیه دوخت لباس معمولی به بعضی اندازه‌ها از جمله قد، بلندی آستین، دور مچ دست و پا، بلندی یا دامن و …. نیاز دارید.

 

الگو را برروی پارچه مورد نظر برش زده و بدوزید؛ یقه را با رنگی متفاوت به صورتی که دیده شود دور گردن بدوزید.

 

حالا پارچه را از وسط تا كنید و قسمت‌های زیر بغل و كناره‌های لباس عروسك روسی را به هم بدوزید. (این‌كار را از داخل لباس انجام دهید تا دوخت‌ها مشخص نباشند و بعد آن را برگردان کنید)

دوخت عروسک و لباس آن بسیار ساده و دلچسب است؛ عروسک روسی از آن دسته عروسک‌های است که اکثر بچه‌ها و حتی بزرگ‌تر ها دوست دارند؛ و اگر به سلیقه طرف مقابل آشنایی نداشته باشید می‌توانید با خیال راحت یک عروسک روسی کادو دهید، چون مطمئنا سورپرایز خواهد شد.

طرز دوخت کفش عروسک روسی

مطابق الگو تیکه‌های مشخص شده رو برای دو جفت کفش برش بزنید؛ از الگوی کف پا ۶ عدد و بقیه الگوها هرکدام ۲ عدد آماده کنید.

تیکه های برش خورده را مطبق شکل به یکدیگر وصل کنید.

 

برای ته کفش از مقوا یا پوب استفاده کنید، به این شکل عروسک بهتر می‌ایستد.

 

بعد از دوختن دور کفش جای بندهای گفش را با چند بخیه بدوزید تا شیک‌تر دیده شود. شما می‌توانید از فوتر یا چرم نرم نیز برای دوخت این کفش‌ها استفاده کنید.

 

 

1 دیدگاه برای “چگونه عروسک روسی بسازیم

  1. نعیمه حمیدی گفته:

    با سلام لطفا چشم عروسک و مویش را هم بگید که چیکار کنیم و از کجا تهیه کنیم
    با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *