هنر نمد دوزی و به ویژه دوخت عروسک نمدی با الگو از جمله هنرهای پر طرفدار و جذاب است؛ مخصوصا که دختر خانم‌های جوان که کار کردن با چرخ خیاطی را بلد نیستند و یا چرخ خیاطی ندارند به راحتی می‌توانند تمام مراحل آن را با دست انجام دهند. یک عروسک خرس نمدی خوشگل و بانمک می‌تواند جاکلیدی زیبایی باشد یا حتی آن را در گوشه اتاق آویزان کنید یا کادو دهید؛ مطمئن باشید هدیه جذابی خواهد بود.

عروسک‌های نمدی به شکل‌های کوچکی دوخته می‌شوند که نیاز به ظرافت خاصی در دوخت دارد؛ پس اگر تجربه کافی در دوخت ندارید ابتدا از پارچه‌های نمدی به رنگ تیره استفاده کنید تا اگر نمد شما لکه و کثیف شد و یا در ریزه‌کاری دچار مشکلل شد چندان به چشم نیای

 دوخت عروسک خرس نمدی

وسایل لازم جهت دوخت عروسک خرس نمدی

  • نمد
  • پشم شیشه
  • قیچی
  • نخ و سوزن
  • چسب حرارتی
  • دکمه یا مهره مشکی یا قهوه‌ای
  • نوار رنگی

روش دوخت

دوخت عروسک خرس نمدی بسیار ساده است؛ در ابتدا الگوی مطابق شکل بر روی کاغذ یا نمدی با رنگ مورد نظر خود بکشید. الگو را به صورت برعکس روی پشت پارچه انداخته و با خودکار کم رنگ چند نقطه از پارچه را علامتگذاری کنید.؛ اگر دوست دارید خرس شما تماما قهوه‌ای یا رنگ خاصی باشد از الگو یک طرف آن به تعداد دو عدد برش دهید در غیر این‌صورت می‌توانید برای قسمت جلویی بدن خرس مطابق شکل رنگ زرد و برای پشت سر آن رنگ قهوه‌ای انتخاب کرد.

برش نمد بر اساس الگو عروسک خرس نمدی
برش نمد بر اساس الگو عروسک خرس نمدی

برش تکه‌ پارچه‌های نمد را با دقت و وسواس خاصی انجام دهید چراکه نمد به حالت زبر و موجدا است و همین ویژگی آن سیب جذابیت بیشتر عروسک‌های نمدی است.

 

قبل از دوخت صورت خرس، طرح ساده‌ای ازچشم‌ها،دماغ، دهان با استفاده از صابون خیاطی یا ماژیک کم‌رنگ  روی صورت الگو برش داده شده بکشید.

قبل از دوخت، صورت عروسک خرس نمدی خود را طراحی کنید
قبل از دوخت، صورت عروسک خرس نمدی خود را طراحی کنید

مطابق طرح کشیده شده برروی صورت، طرح‌ دماغ و دهان را دوخته و مطابق شکل کامل کنید؛ با استفاده از دکمه مورد دلخواه‌تان، چشم‌ها را بدوزید، شما می‌توانید برای تنوع در چشم‌ها و عروسکی ‌تر نشان دادن آن، از دکمه‌های متفاوت با دو و چهار سوراخ مطابق شکل استفاده کنید.

دو طرح جلو و عقب بدن خرس غیر از پایین آن‌را (جهت پر کردن خرس) به صورت کوک اتصال به شکل ریز و یکنواخت به یکدیگر متصل کرده و بدوزید. رنگ نخ مورد استفاده شما بهتر است همرنگ رنگ نمد تیره که برای بدن خرس استفاده شده است، انتخاب شود.

مطابق با سلیقه خود برای بدن خرس دکمه بگذارید و الگو طرخ داخل گوش‌ها را که قبلا با رنگ متفاوت برش زده شده‌، مطابق شکل بچسبانید. برای  درست کردن دم خرس می‌توانید از الگو دایره‌ای کوچک با رنگی متفاوت استفاده کرده و آن را به پشت عروسک خرس نمدی خود بچسبانید.  نوعی چسب مخصوص کارهای نمدی وجود دارد، ولی چسب حرارتی گزینه مناسبی است چرا که دقت کار آن زیاد بوده و بسیار محکم است.

اطراف عروسک خرس خود را به صورت دندان موشی بدوزید
اطراف عروسک خرس خود را به صورت دندان موشی بدوزید

از قسمت باز به صورت یکنواخت شروع به پر کردن بدن خرس  کنید. این مرحله نیاز به دقت بالایی دارد چرا که نباید یک دست یا پای خرس توپر تر از آن یکی باشد.پس به صورت یکنواخت و دقت بالا بدن را از الیاف پر کنید.

برای پر کردن عروسک الیاف مخصوصی وجود دارد اما استفاده از آن‌ها اقتصادی به نظر نمی‌رسد برای همین شما می‌توانید از پشم شیشه و تکه‌های کاموا ریز شده استفاده کنید. در مورد عروسک‌های نمدی هیچ‌گاه از پنبه برای پر کردن استفاده نکنید چرا که پنبه بعد از مدتی جمع شده و عروسک شکل نرمال خود را از دست می‌دهد.

با دقت خرس را به صورت یکنواخت پر کنید.
با دقت خرس را به صورت یکنواخت پر کنید.

حالا عروسک خرس نمدی شما به راحتی و سادگی آماده شد.

شما می‌توانید با نوارهای رنگی یا با کاموای با رنگ مورد دلخواه خود، گلاه و شال کوچکی برای عروسک ببافید یا دستمال گردن  و پاپیون ببنید و به این شکل عروسکی بانمک و ساده بدوزید. این خرس نمدی یک هدیه جذاب و متفاوت برای عزیزان شما خواهد بود؛ چراکه بیشترین ارزش آن به زحمت و علاقه‌تان در دوخت خرس و دادن هدیه‌ای دست‌دوز است.

چند الگو دیگر

خرس‌های عروسکی شمایل متفاوت و متنوعی دارند، و به همان اندازه که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت متفاوت نیز دوخته می‌شوند. در انتها چند الگو متفاوت برای دوخت عروسک خرس قرار می‌دهیم تا در صورت تمایل به داشتن الگو دوخت انواع مدل خرس از آن‌ها استفاده کنید.

الگو خرس قطبی
الگو خرس قطبی
الگو خرس قهوه‌ای
الگو خرس قهوه‌ای
آویز خرس عروسکی
آویز خرس عروسکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *