پروانه‌های رنگی برای اکثر کودکان جذاب و دنبال کردن آن‌ها دلچسب است. ساختن کاردستی پروانه و کاربردهای متعدد آن سرگرمی مورد دلخواه اکثر کودکان است؛ قبل از آموزش نحوه ساخت اوریگامی پروانه شما به راحتی می‌توانید با تا کردن کاغذ، پروانه‌های کاغذی ساده و جذابی تهیه کنید.

تنها کافیست چند کاغذ رنگی را به صورت پشت و رو تا کرده و بعد از باز کردن مطابق شکل از وسط گره بزنید.

 

نحوه ساخت اوریگامی پروانه

عده‌ای عقیده دارند که با پیشرفت تلکنولوژی و انواع بازی‌های اینترنتی و کامپیوتری دیگر عمر دنیای کاغذی رو به اتمام است، اما در مورد بازی اوریگامی این موضوع اصلا صدق نمی‌کند؛ چراکه بچه‌ها می‌توانند بدون استفاده از هرگونه چسب، قیچی یا هر وسیله‌ی اضافه‌ی دیگری فقط با تا کردن کاغذ به یک شکل جدید برسند و از این طریق نه تنها اوریگامی باعث تقویت حافظه‌ی کودکان می‌شود بلکه بسیار جذاب می‌باشد.

در واقع اوریگامی، هنر و اندیشه تا کردن کاغذ برای خلق اشکال مختلف با تمرکز ذهن و بکارگیری ظرافت دستان شماست. هدف از اوریگامی خلق طرح‌های ساده و جذاب به کمک اشکال هندسی در نتیجه تا کردن‌های مکررکاغذ است که به نوعی سبب پرورش و هماهنگی ذهن و دستان شماست.

ساخت اوریگامی پروانه نسبت به پروانه‌های کاغذی ساده، کمی به تامل بیشتر نیاز دارد اما بسیار ساده است. در این مطلب با پشت سر گذاشتن ۲۶ مرحله ساده اوریگامی پروانه زیبایی خواهیم ساخت.

مرحله اول:

کاغذهای رنگی مربع شکلی در ابعاد ۹ در ۹ سانتی متر آماده کنید و آن‌ها را ۸ بار تا کنید تا به‌صورت مثلثی شکل باشند. بعد از تا کردن کاغذ مطابق شکل سه از گوشه کاغذ مثلث‌هایدو سمت چپ و دو مثلث سمت راست را به داخل تا بزنید تا دوباره شکلتان شبیه  یک مربع کوچکتر شود. دوباره کاغذ را باز کرده و مجددا تا کنید تا مطابق شکل ۹ کاغذ شما در وسط یک مربع و در گوشه‌ها به شکل مثلثی شکل درآمده باشد.

کاغذی مربعی انتخاب کنید و آن را به شکل مثلث تا کنید.

 

مرحله ۲:

مطابق شکل از دو طرف کاغذ را به شکل طولی تا زده و بعد از تا زدن گوشه‌های کاغذ را به سمت بیرون برگردانید.

هر دو قسمت بالا و پایین کاغذ باید برروی یکدیگر منطبق شده باشند.

مرحله ۳ :

همانطور که بالای کاغذ را شبیه کلاه به بیرون تا کرده بودید؛ انتهای کاغذ را نیز به همان شکل تا بزنید. سپس مطابق شکل ۱۷ از وسط تا کرده به شکلی که آن‌ها برروی یکدیگر منطبق شوند.

مرحله‌ ۴:

مثلث‌های گوشه هر دو تیکه‌ای که برروی هم منطبق شده‌اند را نیز به طرف بیرون تا بزنید. تا مطابق شکل ۲۵ شکل پروانه شما مشخص شود.

 

مرحله آخر:

کل کار را برگردانید و دو مثلثی که ایجاد شده‌اند را باز کنید تا شکل نسبی پروانه بدست آید و در انتها هر دو طرف که به شکل قرینه هستند را برروی یکدیگر تا بزنید تا شکل پروانه شما کاملا مشخص شود.

تقریبا شکل پروانه و اوریگامی شما تکمیل شده است.

 

بعضی از کاربردهای تزیینی اوریگامی پروانه

اینکه چیزی که درست می‌کنید یک شکل پیچیده باشد یا یک کاردستی ساده مطمئنا با هنر درست تا کردن شما به دست می‌آید. درست کردن اریگامی پروانه نه تنها بسیار راحت و سرگرم کننده است بلکه معمولا دیدن لوازمی که خودتان می‌سازید سبب ایجاد حس مثبت در شماست؛ حتی اگر بدون دردسر آن را از بازار تهیه کرده باشید؛ هیچ وقت حسی که ساختن یک اوریگامی در شما به وجود آورده است را تجربه نخواهید کرد. شما می‌توانید با درست کردن چند پروانه در رنگ‌های مختلف از آن‌ها برای تزیین دیوار اتاق، آویز، تزیین جعبه کادو یا حتی تابلو و تزیین جشن‌ها از اوریگامی پروانه  استفاده کنید.

آویز با اوریگامی پروانه
آویز با اوریگامی پروانه
تزیین دیوار با اوریگامی پروانه
تزیین دیوار با اوریگامی پروانه
تابلویی زیبا با اوریگامی پروانه
تابلویی زیبا با اوریگامی پروانه
پروانه‌های سیاه اما جذاب با تزیینی زیبا
پروانه‌های سیاه اما جذاب با تزیینی زیبا
تزیین دیوار با پروانه‌های آبی
تزیین دیوار با پروانه‌های آبی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *