امروزه کارشناسان و متخصصان خلاقیت بر این باور هستند که در قرن بیستم در کارخانه‌ها خلاقیت ارزش چندانی نداشت و مورد استقبال و اقبال عمومی قرار نمی‌گرفت ولی در قرن بیست‌ویکم، خلاقیت یک عنصر اساسی و کلیدی برای موفقیت است. اکنون معلمان و دانش‌آموزان خود را مهیای آینده جهان می‌کنند. در ادامه این پست ۱۰ راه برای آموزش خلاقیت در کلاس درس بیان شده است که می‌توانید مطالعه کنید.

۱- دفتریادداشت‌های دانش‌آموزان را که حاوی ایده‌های خام و ناپخته است را بررسی کنید. اگر ایده‌ها را به عنوان یک پروانه لحاظ کنیم، دفتریادداشت‌ها به عنوان یک پیله عمل می‌کنند. اغلب هنرمندان حرفه‌ای، دانشمندان و نویسندگان اغلب دفتریادداشت‌های کوچکی را با خود حمل می‌کنند تا در صورتی که ایده‌های تخیلی و جذاب به ذهن‌شان رسید را یادداشت کنند.

۲- منابع تازه‌ای را که الهام بخش را بررسی کنید. خلاقیت باید از یک منبع پایدار و مناسب الهام بگیرد. برخی منابع هستند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان منبع الهام بگیرید. مواردی مانند طبیعت، موسیقی، هنر، داستان‌های علمی و تخیلی و سفر می‌توانند را بررسی کنید و از آن‌ها الهام بگیرید. این لیست هم می‌تواند ادامه پیدا کند. هر چیزی که کنجکاوی دانش‌آموزان را باعث می‌شود و سبب افزایش و آموزش خلاقیت در کلاس درس می‌شود را می‌توانید به عنوان یک منبع الهام بخش انتخاب کنید.

۳- سایر سازندگان را در طول کلاس بررسی کنید. در جهان افراد زیادی هستند که به طور منظم از خلاقیت برای اختراع و ایجاد چیزهای جدید استفاده می‌کنند. شما می‌توانید جهت الهام گرفتن برای آموزش خلاقیت در کلاس درس از سه منبع زیر استفاده کنید:

Make، Instructables و Kickstarter.

۴- حضور ذهن را به عنوان یک ابزار خلاقیت معرفی کنید. علم به ما می‌گوید که مراقبه ذهنی به مغز کمک می‌کند. حضور ذهن و مراقبه ذهنی سبب می‌شود تا احتمال کشف راه‌حل مناسب و تخیلی توسط دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد. برای آشنایی با مراقبه ذهنی و حضور ذهنی می‌توانید انیمیشن Headspace را نگاه کنید.

۵- به داستان‌های سرگرم‌کننده در مورد طراحی گوش دهید. طراحی چیست و چگونه زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ شما می‌توانید پادکست‌های سرگرم کننده را که در مورد خلاقیت است را گوش دهید و برای افزایش و آموزش خلاقیت در کلاس درس از این موضوع‌ها و سخنرانی‌ها الهام بگیرید. برای آشنایی با این نوع پادکست‌ها می‌توانید این نمونه انگلیسی از پادکست‌ها را بررسی کنید.

آموزش خلاقیت در کلاس درس

۶- استفاده از روش طوفان فکری به عنوان یک چالش مشترک. به نظر شما بهترین راه برای ارائه یک ایده عالی نمایشگاه علمی چیست؟ پیشنهاد می‌شود که در ابتدا یک ایده از پروژه نمایشگاه علمی را بیاموزید. با این کار می‌توانید خلاقیت در کلاس درس را برای دانش‌آموزان آموزش دهید. شما با استفاده از این روش می‌توانید برانگیختگی و انگیزه را در دانش‌آموزان ایجاد کنید.

۷- یک میان وعده سالم را به عنوان یک غذای خوشمزه برای دانش‌آموزان فراهم کنید. توجه و اهمیت دادن به سلامتی و غذا یکی از راه‌های عالی برای توسعه مهارت‌های خلاقیت است و با استفاده از غذای سالم می‌توانید توجه ویژه‌ای به آموزش خلاقیت در کلاس درس داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید نکات مفیدی را در وب‌سایت DIY.org بررسی و مطالعه کنید.

۸- یک چالش طراحی و پروژه واقعی را به عنوان یک چالش انتخاب کنید. شما می‌توانید پروژه‌های مختلف رایج در جامعه و جهان را به عنوان یک پروژه اصلی انتخاب کنید. برای نمونه چالش اینکه چگونه می‌توانیم یادگیری و گسترش فرصت‌های آموزشی برای پناهندگان در سراسر جهان را ببخشیم؟ این چالش طراحی که یک پروژه واقعی است و مردم بسیاری فعالیت می‌کنند، شما نیز به عنوان یک پروژه عملی و آموزش خلاقیت در کلاس درس می‌توانید این پروژه را در کلاس مطرح و عملی کنید. چه پروژه‌های عملی و به‌روزی است که می‌توانید در کلاس درس مطرح کنید و انجام دهید؟

۹- پروژه ۱۰۰ روز را کلید بزنید. بدین صورت که هر روز یک کار خلاقانه را به مدت ۱۰۰ روز انجام دهید. پیشرفت خود را مستند کنید. این ساده به نظر می‌رسد ولی آسان نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروژه ۱۰۰ روز می‌توانید این وب‌سایت را مطالعه کنید.

۱۰- باشگاه TED را در مدرسه خود راه‌اندازی کنید. گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که دانش‌آموزان نمی‌توانند ایده‌های خلاقانه خود را با سایر دانش‌آموزان خود به اشتراک بگذارند. راه‌اندازی و برگزاری جلسات TED سبب می‌شود تا دانش‌آموزان با شهامت ارائه ایده را کسب کنند و یاد بگیرند که چگونه ایده خود را مطرح کنند. علاوه براین سبب افزایش و آموزش خلاقیت در کلاس درس می‌شود.

خلاقیت از رده‌های سنی پایین هم قابل آموزش است. یکی از مناطقی و مراحلی که می‌توان اقدام به آموزش خلاقیت کرد مدارس هستند. در این پست ۱۹ ایده برای ترویج خلاقیت در کلاس و مدرسه بیان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *